łużyce łużyce
1992
BLOG

Łużyckie drogi do niepodległości

łużyce łużyce Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Georg Rensch serbołużycki bohater narodowy!

Po zakonczeniu II Wojny Światowej Serbołużyczanin Georg Rensch podjął się niebywałego zadania upodmiotowienia sprawy łuzyckiej na arenie międzynarodowej. Rozpoczął walkę o utworzenie państwa łuzyckiego.Po zajęciu wschodnich terenów Rzeszy Niemieckiej przez Zwiazek Sowiecki Georg Rensch prawnik z Crostwitz widział szansę na porozumienie ze Stalinem przy wsparciu przywódcy jugosłowiańskiego Josipa Broz-Tity, tak przynajmniej podejrzewają jego dwie córki Hanza i Ludmiła Biesold, na podstawie znalezionych dokumentów w domu rodzinnym.
Celem jego było utworzenie niepodległego państwa łużyckiego które graniczyłoby, ze wschodu z Polską a z południa z Czechosłowacją, czyli z dwoma słowianskimi państwami, przyjaźnie nastawionymi do Serbołuzyczan.
W tym historycznym momencie Georg Rensch widział wielką szanse dla swojego narodu, nowy podział polityczno-administracyjny Europy dawał taką nadzieję, Łuzyce już nie jako enklawa w środku Niemiec, jak mialo to miejsce po zakonczenie I Wojny Światowej, tylko państwo graniczące z dwoma panstwami słowianskim. Na konferencji w Wersalu Serbski Komitet Narodowy starał sie umiędzynarodowić sprawę łużycką, powoływał się na deklaracje Wilsona mówiącą o samostanowieniu narodów. Niestety nie znalazło to akceptacji u państw sprzymierzonych. Francja w ogóle nie widziała problemu łużyckiego, Brytyjczycy nie chcieli zbytnio osłabiać pokonanych Niemiec. Polska odzyskiwała niepodległość, Czesi widzieli Łuzyce w ramach Czechosłowacji obiecując szeroką autonomię.
Inaczej sprawa wg Renscha przedtawiala się po II WŚ, mając przychylnośc przywódcy Jugosławii, podjął się próby przekonania do tego projektu przywódcy sowieckiego Józefa Stalina. Niestety nic z jego planów nie wyszło, Stalin zaraz po zakonczeniu działań wojennych rozpoczął wspólprace z nazistami, których w szeregach powstającej komunistycznej partii SED nie brakowało, a w słuzbie bezpiczeństwa Stasi stanowili zdecydowaną większość. Następstwem tego było aresztowanie Georga Renscha prze tajna policje wschodniniemiecką i skazanie go na 25 lat więzienia, tyle zapłacił za walke o niepodległośc Łuzyc. Ten wielki człowiek, patriota, zapłacił wysoka karę w walce o prawo do własnego państwa, swojej upragnionej ojczyzny. Chwała i cześć jego pamieci!
Opracowanie na podstawie artykułu Henryka Matuśa: Stalin, Tito und mein Vater. MDR.DE

łużyce
O mnie łużyce

„Hišće Serbstwo njezhubjene”  (Jeszcze Łużyce nie zginęły)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura